Przejdź do głównej zawartości

Pytań kilka .... Po co ten blog ? Czemu właściwie się tak nazywa ? Skąd pomysł na analizę ? No i: "o czym będzie" ?

A no blog jest po to, żeby...


W gąszczu myśli nie zgubić tych, które są dla mnie ważne, porządkować wszystko to, czego już się nauczyłam i tego, czego uczyć się dopiero będę, wyłuskać to co najważniejsze z książek i artykułów, które teraz pochłaniam w ilości niemożliwej do wyobrażenia, no i na sam koniec - zainspirować kogoś z Was do rozwoju osobistego (i to nie koniecznie z zakresu samej analizy)


Czemu właściwie się tak nazywa…

Hm… tak jak teraz na to patrzę to dodanie jednej literki tu i ówdzie i okazałoby się, że to taka analiza trochę z … nosa ;)  Ale tak naprawdę nazywam się Anna Sędek, stąd ten „AS” w przedrostku.
Poza tym, kiedyś mój kolega z pracy zwrócił uwagę, że moje inicjały można byłoby do czegoś wykorzystać, bo są dość osobliwe! Więc wykorzystuje! 

Pomysł na analizę…

Chęć zmiany pierwszej pracy i mąż developer do czegoś zobowiązują. 
A tak poważnie - analiza wg mnie jest hybrydą pomiędzy tym ścisłym światem a ciepłą rzeczywistością, połączeniem gadulstwa z zimną arytmetyką i skrzyżowaniem Tygryska z Kłapouchym. Taki złoty środek. 

Treści będą dotyczyły ...

Książek i artykułów, które ostatnio przewijają się przez moje ręce i oczy.
Moich zmagań z analizą z perspektywy osoby, która zaczynała swoją analityczną drogę i dopiero zbiera swoje doświadczenie. 
Przygotowań do certyfikatów, które powinien posiadać każdy szanujący się analityk. 
Studiów, wykładów, konferencji na których byłam, będę lub mam zamiar być.
Technik i metod samego uczenia się i przyswajania wiedzy.
Ciekawostek dotyczących świata IT. 
Miękkich metod i roli Analityka w tym trudnym, ale ciekawym świecie na styku IT i Biznesu
itd, itp!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak Pani przeprowadza analizę? Pytania rekrutacyjne na Analityka Biznesowego

Na moim ulubionym blogu o analizie znajduje się post z 99 pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowo/systemowego.
Przejdź do pytań
Od dziś będę opracowywać pytania znajdujące się na tej liście, co w konsekwencji pozwoli mi na sporządzenie obszernego materiału, który ułatwi przygotowanie się do skomplikowanego procesu rekrutacyjnego.  
Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że ile firm tyle różnych procesów i pytań kwalifikacyjnych, ale zagadnienia znajdujące się na liście „99 pytań” są na tyle uniwersalne, że można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że część z nich zostanie użyta w trakcie rozmów wstępnych.
No to lecimy :) pytanie na dziś to 
Jak Pani przeprowadza analizę?
Pierwsze co mi się nasunęło na myśl: „To zależy” 😉 , ale żeby na tym nie kończyć, to może napiszę od czego to tak naprawdę zależy.
Ostatnio miałam przyjemność być na warsztatach Przewodnik po analizie dla zdezorientowanych- Jak właściwie zabrać się za analizę i…

Jakie znasz rodzaje diagramów UML – lista 99

Dziś post krótki ale treściwy!
Takie podobno cieszą się największym zainteresowaniem 😊
Jakie Pani zna rodzaje diagramów UML ?
No i może ktoś się zdziwi, ale wszystkich diagramów UML jest 13😉 ale oczywiście korzystanie ze wszystkich na raz często mija się z celem, bo projekt np.: nie zakładał tworzenia diagramu rozlokowania, albo wymagane były tylko diagramy przypadków użycia, klas i sekwencji.

 Ale ! ale! ale ! to nie jest do końca tak, że jak czegoś na co dzień nie używamy to jest nieistotne i mało ważne.  
Bo jeśli np.: okaże się, że w ramach dokumentacji ma powstać jakiś „rysunek” obrazujący relacje pomiędzy odpowiednimi częściami systemu to nie zaczniemy tworzyć nowego typu diagramu tylko skorzystamy z diagramu Struktur Połączonych (bo na kiego grzyba koło na nowo wymyślać). A dlaczego z niego skorzystamy ? bo wiemy, że istnieje i do tego właśnie powinien zostać użyty. A gdybyśmy o nim nigdy nie słyszeli to prawdopodobnie tworzylibyśmy nowe, nikomu niepotrzebne struktury i di…

User Stories i Przypadki Użycia na liście 99

Dziś połączymy odpowiedź do trzech pytań z listy 99 😊
Proszę napisać wymganie w formie user stories. 
Proszę zapisać wymaganie w formie przypadku użycia.
Czym są sytuacje wyjątkowe w opisie przypadków użycia ?
No to może zanim zabierzemy się za konkretną odpowiedź, musimy wiedzieć (chociaż tak pokrótce), czym jest User Stories, a czym Use Case.

User Stories (US) – inaczej historyjki użytkownika (po angielsku zawsze lepiej to brzmi), są krótką notatką z konwersacji/wywiadu na temat działania systemu. Dzięki User Stories doprecyzowujemy wymagania z rozmowy z klientem. Tylko pamiętajmy, że nie są one po to, aby szukać winnych w razie ewentualnych niedomówień i nie powinny stanowić dowodów w „kwitach” na naszych klientów 😉. [2]
User Stories mają w sposób syntetyczny opisywać warunki, jakie powinny zostać spełnione z perspektywy użytkownika i cel, w jakim ta funkcja ma zostać przygotowana.  (definicję tę znalazłam w kursie Specjalistów Analizy)[3].
Ważne jest to, aby User Stories przedsta…