Przejdź do głównej zawartości

Diagram obiektów - czy jest w ogóle do czegoś potrzebny?

Myślę, że jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z UML to ciężko będzie mu sobie wyobrazić czym tak naprawdę jest diagram obiektów. Poza tym wykorzystywanie diagramów klas jest dość ograniczone i zazwyczaj stosowane do pokazania przykładów struktur danych.

Ale zanim zaczniemy gaworzyć o tych naszych diagramach dwa słowa wstępu 😉.   

Analityk (zazwyczaj) prowadząc swoją analizę zacznie skupiać się na ogółach i na podstawie abstrakcyjnych pojęć będzie schodzić coraz niżej. Tak zwana metoda Top-Bottom. I oczywiście jest ona bardzo słuszna bo pozwala na precyzyjniejszą i dokładniejszą analizę.  

Ale co w przypadku, w którym okaże się, że nasz klient za Boga nie umie myśleć abstrakcyjnie i jest nam w stanie przedstawić tylko to co widzi? No trzeba te wiedzę umieć wykorzystać i to najlepiej jak tylko to możliwe. 😊

Dla przykładu.

Na pytanie, gdzie mieszkasz? ktoś podaje nam ulicę, numer domu, miejscowość, czasami gminę i kod pocztowy, ale nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że jest to po prostu ADRES.
   
Podobnie dla np.: firmy transportowej. 
Idziemy na rozmowę i chcemy dowiedzieć się jak wygląda rozwożenie towarów. Z różnych ust dostaniemy różne odpowiedzi: te większe to dostawczakami, tirami, co się uda to osobówką, a jak jakieś kwity i jest niedaleko to skuterkiem ktoś śmignie. No i analityk już widzi swoją nową klasę „środki transportu”.

No i właśnie po to są Diagramu Obiektów, żeby przejść od szczegółu do ogółu Botton – Top. Dużo rzadziej stosowana metoda, ale warto znać, żeby móc zastosować w odpowiednim momencie!:)

No to już o samym diagramie.

Diagram Obiektów pokazuje relacje między obiektami w systemie (tak tymi samymi obiektami, które miały miejsce w diagramie klas). Przydaje się głównie do przedstawiania małych fragmentów systemu oraz testowania tych fragmentów modelu w fazie analizy (testowanie modeli poprawia jakość tworzenia oprogramowania i dzięki niej możemy uniknąć miliona nikomu niepotrzebnych katastrof)

Hm, jak najlepiej przedstawić działanie diagramu obiektów ? zestawić go z odpowiednim diagramem klas. Posłużę się przykładem, który znalazłam tej stronie.  On bardzo ładnie pokazuje istotę działania diagramu obiektów.
Diagramy klas pokazują rzeczywistość z wykorzystaniem abstrakcyjnych modeli, uogólniają naszą rzeczywistość, natomiast diagram obiektu pokazuje, że obiekt w danej klasie posiadana konkretną opisywalną wartość.

Dlatego, fajnie, ze ktoś jest pisarzem, ale przy tym masz swoje imię, nazwisko i wiek 😊 te dokładne wartości może pokazać nam diagram obiektów 😊

Z czego składa się taki diagram?

Jak sama nazwa wskazuje Obiektów 😉 no i powiązań między nimi.

A jak graficznie przedstawić obiekt?  Poniżej przykład.


Nazwa obiektu – nie trzeba tłumaczyć

Atrybuty obiektu – Podobnie jak w diagramie klas opisują dany obiekt, z tą różnicą, że w przypadku obiektu należy podać konkretną wartość.

A powiazania są dokładnie takie same jak dla diagramu klas możecie je znaleźć w moim poprzednim poście 

Podsumowując:

Diagram obiektów są dużo rzadziej stosowane, bo nie są do końca zgodne z ogólnie przyjętą sztuką tworzenia analiz (Top-bottom), ale należy wiedzieć jak je wykorzystać, szczególnie wtedy kiedy nasz klient TOTALNIE nie ma abstrakcyjnego umysłu tylko skrupulatnie opisuje nam swoją rzeczywistość konkretnymi OBIEKTAMI.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak Pani przeprowadza analizę? Pytania rekrutacyjne na Analityka Biznesowego

Na moim ulubionym blogu o analizie znajduje się post z 99 pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko analityka biznesowo/systemowego.
Przejdź do pytań
Od dziś będę opracowywać pytania znajdujące się na tej liście, co w konsekwencji pozwoli mi na sporządzenie obszernego materiału, który ułatwi przygotowanie się do skomplikowanego procesu rekrutacyjnego.  
Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że ile firm tyle różnych procesów i pytań kwalifikacyjnych, ale zagadnienia znajdujące się na liście „99 pytań” są na tyle uniwersalne, że można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że część z nich zostanie użyta w trakcie rozmów wstępnych.
No to lecimy :) pytanie na dziś to 
Jak Pani przeprowadza analizę?
Pierwsze co mi się nasunęło na myśl: „To zależy” 😉 , ale żeby na tym nie kończyć, to może napiszę od czego to tak naprawdę zależy.
Ostatnio miałam przyjemność być na warsztatach Przewodnik po analizie dla zdezorientowanych- Jak właściwie zabrać się za analizę i…

Jakie znasz rodzaje diagramów UML – lista 99

Dziś post krótki ale treściwy!
Takie podobno cieszą się największym zainteresowaniem 😊
Jakie Pani zna rodzaje diagramów UML ?
No i może ktoś się zdziwi, ale wszystkich diagramów UML jest 13😉 ale oczywiście korzystanie ze wszystkich na raz często mija się z celem, bo projekt np.: nie zakładał tworzenia diagramu rozlokowania, albo wymagane były tylko diagramy przypadków użycia, klas i sekwencji.

 Ale ! ale! ale ! to nie jest do końca tak, że jak czegoś na co dzień nie używamy to jest nieistotne i mało ważne.  
Bo jeśli np.: okaże się, że w ramach dokumentacji ma powstać jakiś „rysunek” obrazujący relacje pomiędzy odpowiednimi częściami systemu to nie zaczniemy tworzyć nowego typu diagramu tylko skorzystamy z diagramu Struktur Połączonych (bo na kiego grzyba koło na nowo wymyślać). A dlaczego z niego skorzystamy ? bo wiemy, że istnieje i do tego właśnie powinien zostać użyty. A gdybyśmy o nim nigdy nie słyszeli to prawdopodobnie tworzylibyśmy nowe, nikomu niepotrzebne struktury i di…

User Stories i Przypadki Użycia na liście 99

Dziś połączymy odpowiedź do trzech pytań z listy 99 😊
Proszę napisać wymganie w formie user stories. 
Proszę zapisać wymaganie w formie przypadku użycia.
Czym są sytuacje wyjątkowe w opisie przypadków użycia ?
No to może zanim zabierzemy się za konkretną odpowiedź, musimy wiedzieć (chociaż tak pokrótce), czym jest User Stories, a czym Use Case.

User Stories (US) – inaczej historyjki użytkownika (po angielsku zawsze lepiej to brzmi), są krótką notatką z konwersacji/wywiadu na temat działania systemu. Dzięki User Stories doprecyzowujemy wymagania z rozmowy z klientem. Tylko pamiętajmy, że nie są one po to, aby szukać winnych w razie ewentualnych niedomówień i nie powinny stanowić dowodów w „kwitach” na naszych klientów 😉. [2]
User Stories mają w sposób syntetyczny opisywać warunki, jakie powinny zostać spełnione z perspektywy użytkownika i cel, w jakim ta funkcja ma zostać przygotowana.  (definicję tę znalazłam w kursie Specjalistów Analizy)[3].
Ważne jest to, aby User Stories przedsta…